Menu
Trending Best Sellers
NoseringStore1

Пірсинг носа

Trending Best Sellers
NoseringStore1

Ось декілька найкращих порад для пірсингу носа від APP;


Пробити ніс - такий чудовий спосіб прикрасити ваше обличчя! І наступним вашим кроком є ​​ознайомлення з правильними методами догляду за носом, щоб ваш пірсинг заживав якомога швидше та безперебійніше. Дізнайтеся, що робити заздалегідь, щоб ви могли розпочати належний догляд відразу після пірсингу. Дуже важливо дотримуватися порад щодо пірсингу після пірсингу. Ви довірили йому чи їй виконати пірсинг, і тому вам слід прийняти досвід цієї людини.


Індійські дівчата з носом пірсинг і кільця в носі

ПОРУШЕННЯ НОСА ПІСЛЯ: ОЧИЩЕННЯ РІШЕНЬ


кнопка спільного доступу до facebook кнопка для обміну в Twitter pinterest для обміну кнопками для обміну повідомленнями кнопка для надсилання пошти поділитися цією кнопкою обміну

Використовуйте один або обидва наступні розчини для загоєння пірсингу:


Упакований стерильний фізіологічний розчин без добавок (прочитайте етикетку) або нейодованої суміші морської солі: Розчиніть 1/4 чайної ложки нейодованої (без йоду) морської солі в одній склянці (8 унцій) теплої дистильованої або вода в пляшках. Більш міцна суміш не краще; занадто сильний сольовий розчин може дратувати пірсинг.

М’яке рідке мило без запаху - бажано антимікробне або бактерицидне.

ІНСТРУКЦІЯ ЩОДО ОЧИЩЕННЯ НОСОВИХ ПІРСИНГІВ

Ретельно вимийте руки перед чищенням чи торканням пірсингу з будь-якої причини.

САЛІН витримуйте протягом п’яти-десяти хвилин один раз або більше на день. Переверніть склянку теплого сольового розчину над ділянкою, щоб утворився вакуум. Для певного пірсингу може бути простіше застосовувати чисту марлю або паперові серветки, насичені сольовим розчином. Після короткого промивання залишки залишку видаляються.

МИЛО не частіше одного-двох разів на день. Під час прийняття душу натріть милом краплю розміру перлини, щоб очистити прикраси та пірсинг. Залиште миючий засіб на пірсингу не більше ніж на тридцять секунд.

Ретельно промийте, щоб видалити всі сліди мила від пірсингу. Не потрібно обертати прикраси через пірсинг.

СУХІТЬ, обережно поплескуючи чистими одноразовими паперовими виробами. Тканинні рушники можуть приховувати бактерії та задиратися на ювелірних виробах, спричиняючи травми.

ПРОБІВ НОСА ПІСЛЯ ДОГЛЯДУ: ЩО НОРМАЛЬНИЙ?


Спочатку: деякі кровотечі, локалізовані набряки, болючість або синці.

Під час загоєння: деяка зміна кольору, свербіж, виділення білувато-жовтої рідини (не гною), яка утворить трохи прикраси на прикрасі. Тканина може затягнутися навколо прикраси, коли вона заживає.

Після загоєння: ювелірні вироби можуть не рухатися вільно в пірсингу; не змушуйте. Якщо ви не включите чистку пірсингу як частину щоденної гігієни, можуть накопичуватися звичайні, але смердючі виділення.

Пірсинг може здатися загоєним до завершення процесу загоєння. Це пов’язано з тим, що тканина заживає ззовні всередині, і хоча вона відчуває себе прекрасно, інтер’єр залишається тендітним. Наберіться терпіння і продовжуйте чистити протягом усього періоду загоєння.

Навіть заживши пірсинг може зменшитися або закритися за лічені хвилини, просидівши там роками! Це залежить від людини; якщо вам подобається ваш пірсинг, тримайте ювелірні вироби - не залишайте їх порожніми.

ПОРУШЕННЯ НОСА ПІСЛЯ: ЩО РОБИТИ


Помийте руки перед торканням пірсингу; залиште це в спокої, за винятком прибирання. Під час загоєння не потрібно обертати свої прикраси.

Залишатися здоровим; чим здоровішим буде ваш спосіб життя, тим легше буде зажити ваш пірсинг. Висипайтеся і харчуйтеся повноцінно. Фізичні вправи під час загоєння прекрасні; слухати своє тіло.

Переконайтеся, що постільна білизна регулярно миється і міняється. Носіть чистий, зручний, дихаючий одяг, який захищає ваш пірсинг під час сну.

Душі, як правило, безпечніші, ніж приймати ванни, оскільки ванни можуть містити бактерії. Якщо ви купаєтесь у ванні, добре очищайте її перед кожним використанням і змивайте пірсинг, коли виходите.


ПОРУШЕННЯ НОСА ПІСЛЯ: ЧОГО УНИКНУТИ

Уникайте чищення за допомогою Betadine®, Hibiciens®, спирту, перекису водню, Dial® або іншого жорсткого мила, оскільки це може пошкодити клітини. Також уникайте мазей, оскільки вони перешкоджають необхідній циркуляції повітря.

Уникайте Bactine®, розчинів для проколювання вух та інших продуктів, що містять бензалконію хлорид (BZK). Вони можуть дратувати і не призначені для тривалого догляду за ранами.

Уникайте надмірного очищення. Це може затримати ваше загоєння та дратувати пірсинг.

Уникайте надмірних травм, таких як тертя одягу, надмірний рух ділянки, гра з ювелірними виробами та енергійне прибирання. Ці дії можуть спричинити утворення непривабливої ​​та незручної рубцевої тканини, міграцію, тривале загоєння та інші ускладнення.

Уникайте орального контакту, грубої гри та контакту з рідинами інших людей на пірсингу або поблизу нього під час загоєння.

Уникайте стресу та вживання наркотиків для відпочинку, включаючи надмірну кількість кофеїну, нікотину та алкоголю.

Уникайте занурення пірсингу в негенічні водойми, такі як озера, басейни, гідромасажні ванни тощо. Або захистіть свій пірсинг водонепроникною пов’язкою для намотування герметиків (наприклад, 3M ™ Nexcare ™ Clean Seals). Вони є в більшості аптек.

Уникайте всіх косметичних засобів та засобів особистої гігієни на пірсингу або навколо нього, включаючи косметику, лосьйони та спреї тощо.

Не вішайте обереги або будь-які предмети на свої прикраси, поки пірсинг повністю не заживе.

ПІРСИНГ ПОРУШЕННЯ НОСА: ПІДКАЗКИ ТА ПОРАДИ ЮВІЛЬНИХ ПРИРОД:

Якщо немає проблем з розміром, стилем або матеріалом початкової прикраси, залиште її на місці протягом усього періоду загоєння. Зверніться до кваліфікованого пірсингу, щоб виконати будь-яку зміну ювелірних виробів, яка стане необхідною під час загоєння. Перейдіть на веб-сайт APP, щоб знайти учасника APP або надіслати запит на копію брошури "Вибір пірсера".)

Зв’яжіться зі своїм пірсингом, якщо ювелірні вироби потрібно зняти (наприклад, для медичної процедури). Є неметалеві альтернативи ювелірних виробів.

Залишайте прикраси постійно. Навіть старий або добре заживший пірсинг може зменшитися або закритися за лічені хвилини, навіть перебуваючи там роками. Якщо його видалити, повторне вставлення може бути важким або неможливим.

Чистими руками або паперовими виробами обов’язково регулярно перевіряйте резьбові кінці ваших прикрас на герметичність. ("Право-туго, ліво-вільно.")

Несіть чистий запасний м'яч на випадок втрати або поломки.

Якщо ви вирішите, що більше не хочете пірсингу, просто вийміть прикраси (або попросіть професійного пірсинга) і продовжуйте чистити пірсинг, поки отвір не закриється. У більшості випадків залишається лише невеликий слід.

У разі підозри на зараження слід залишити якісні прикраси або інертну альтернативу, щоб забезпечити дренаж або зараження. Якщо ювелірні вироби видалити, поверхневі клітини можуть закритися, що може запечатати інфекцію всередині пірсингового каналу і призвести до абсцесу. Не знімайте ювелірні вироби, якщо це не зроблено лікарем.

ПЕРЕКЛЮЧЕННЯ НОСА ПІСЛЯ ДЛЯ: ДЛЯ ОСОБЛИВОЇ ПЛОЩАДІ / УШНОГО КАРТАЖУ І ЛИЦЯ:

Використовуйте трюк з футболки: одягніть свою подушку у велику чисту футболку і повертайте її на ніч; одна чиста футболка забезпечує чотири чисті поверхні для сну.

Підтримуйте чистоту телефонів, навушників, окулярів, шоломів, головних уборів та всього, що контактує з пробитим місцем.

Використовуйте катіон при укладанні волосся та повідомте стилісту про новий або цілющий пірсинг.

Кожне тіло унікальне, і час загоєння значно різниться. Якщо у вас є які-небудь питання, будь ласка, зв’яжіться зі своїм пірсингом.

Для отримання повної інформації про пірсинг носа та професійних рекомендацій відвідайте веб-сайт APP за таким посиланням; Асоціація професійних пірсингів

NoseRingStore2

Comments

What you think?

Recent Articles

 1. Riche Niche: Health | Lifestyle | Fashion | Marketing | Technology

  Feb 18, 24 08:24 PM

  blackgirlwithnosering.jpg
  Our Riche Niche blog is the easiest way to stay up-to-date with the latest news, trends and articles published on this site.

  Read More

 2. Nose Peircing Store

  Feb 18, 24 02:38 AM

  A collection of latest at our nose peircing store.

  Read More

 3. How to Choose the Right Coffee Maker for Your Needs

  Feb 18, 24 02:12 AM

  BLACK+DECKER 12-Cup Digital Coffee Maker
  We'll compare the pros and cons of four common types of coffee makers: drip, French press, espresso, and vacuum. We'll also give you some tips on how to choose the right one based on your preferences…

  Read More

 4. Emulate Celebrities with Nose Piercings

  Feb 06, 24 08:13 AM

  mileycyrus
  Discover the celebrities with nose piercing and get inspired for your next piercing! From studs to septum rings, our list has it all. Read more!

  Read More

 5. Types of Nose Rings

  Feb 06, 24 08:11 AM

  hoopnosering.PNG
  Types of Nose Rings

  Read More

 6. Is my nose piercing ring is sinking in?

  Feb 06, 24 08:10 AM

  nose piercing ring sinking in.jpg
  Is my nose piercing ring is sinking in? Or just swollen?

  Read More

 7. Dry Herb Vape Pens-Discover the Advantages of Malaysian Made

  Feb 04, 24 12:39 PM

  girlVaping
  Choose our non-China dry herb vape pen for its high production standards, strict quality control, and excellent craftsmanship.

  Read More

 8. Trinity Nose Ring A Unique Fashion Statement

  Feb 03, 24 08:36 PM

  Explore the world of trinity nose rings, a unique piece of jewelry that adds elegance and style to your look. Understand the different types and choose the right one for you.

  Read More

 9. Understanding Nose Piercing Types: A Guide for Teens

  Feb 02, 24 10:26 AM

  Jenis-Menusuk-Hidung.jpg
  Explore the rising trend of nose piercings among teenagers, understanding the various types and their cultural implications for a stylish appeal.

  Read More

 10. Redefining Beauty: The Rise of Nose Piercing Trend in the USA

  Feb 02, 24 08:34 AM

  nose-rings-near-me.jpg
  Explore the evolution of the nose piercing trend in the USA, from ancient tradition to modern expression of individuality.

  Read More

 11. Introducing a Healthier Alternative: The Nicotine Free Vape

  Jan 27, 24 09:37 AM

  Vape
  Expand your customer base with our nicotine free vape, a healthier alternative to conventional vaping, compliant with international standards.

  Read More

 12. ஆண்களில் பெண்மை மூக்குத்தி

  Jan 27, 24 08:23 AM

  நான் ஒரு ஆண். சிறு வயதில் எனக்கு பெண் வேடம் போட்டு school மாறுவேட போட்டிக்கு செல்வேன். எனக்கு டியூஷன் எடுத்த அக்கா ரொம்ப அழகா இருப்பாங்க. அவங்க கல்யாணத்துக்கு

  Read More

 13. Reasons for Piercing: Cultural, Religious, and Other Factors

  Jan 06, 24 10:18 PM

  thai piercing
  Piercing is a practice of creating holes in different parts of the body and inserting jewelry or other objects into them. Piercing can be done for various reasons, such as aesthetic, cultural, religio…

  Read More

 14. Tribe Piercing: A Cultural and Historical Overview

  Jan 06, 24 08:59 PM

  tribePiercing
  Tribe piercing can be found in many regions, such as Africa, Asia, America, and Oceania. Some of the most common types of tribe piercing are ear piercing, lip piercing, nose piercing, tongue piercing…

  Read More

 15. My double nostril piercing story

  Jan 06, 24 08:37 PM

  Hi, my name is Harini, I am 23 and live in Chennai.I lost both my parents to Covid in 2020 and since then I have been staying with my chitti ie my mother’s

  Read More

 16. My double nostril piercing story

  Jan 06, 24 08:35 PM

  Hi, my name is Harini, I am 23 and live in Chennai.I lost both my parents to Covid in 2020 and since then I have been staying with my chitti ie my mother’s

  Read More

 17. Difference Between Vape and E Shisha Pen

  Nov 28, 23 07:53 PM

  Difference Between Vape and E Shisha Pen

  Read More

 18. My Wife Emotionally blackmail me to get my ears and nose pierced,

  Oct 03, 23 07:46 PM

  1.5 years back my wife asked me to pierce my both ears sad you will look more handsome, I refused it when she asked me that she wants me to wear earrings

  Read More

 19. Septum piercing

  Oct 03, 23 07:45 PM

  Septum piercing
  I pierced my septum with needle and place padlock I like piercings like this way

  Read More

 20. Tax benefits of importing Vape from Malaysia to US market!

  Oct 03, 23 08:20 AM

  Vape
  Tax benefits of importing Vape from Malaysia to US market!

  Read More

 21. Rechargeable and Disposable Vape Manufacturer in Malaysia.

  Sep 22, 23 07:57 PM

  Rechargeable and Disposable Vape Manufacturer in Malaysia.

  Read More

 22. Environment Friendly Hemp Plastic Production in Thailand

  Sep 22, 23 07:50 PM

  Hemp plastic is a type of bioplastic that is made from the cellulose of the hemp plant, a renewable and versatile crop that can offer various environmental, economic, and functional benefits.

  Read More

 23. How old do you have to be to get your nose pierced in Germany?

  Jul 15, 23 10:30 AM

  The legal age for getting a nose piercing varies by country. In Germany, there is no specific law regarding the minimum age for getting a nose piercing. However, most piercing studios require parental…

  Read More

 24. How long does it take for a nose piercing to heal?

  Jul 15, 23 10:28 AM

  It can take about **3–6 months** for nose piercings to heal completely. However, the healing time may vary among individuals. It may also depend on the type of nose piercing. For example, a nostril pi…

  Read More

 25. How old do you have to be to get your nose pierced in EU?

  Jul 15, 23 10:26 AM

  The legal age for getting a nose piercing varies by country in the EU. In most countries, the minimum age for getting a nose piercing is 18 years old¹. However, some countries allow minors to get a no…

  Read More

 26. How old do you have to be to get your nose pierced in US?

  Jul 15, 23 10:23 AM

  The legal age for getting a nose piercing varies by state in the US. In most states that allow nose piercings for minors, 14 is the minimum age. However, 16 and over is usually a good age to consider…

  Read More

 27. What are the risks of getting a nose piercing?

  Jul 15, 23 10:21 AM

  Nose piercing has risks. Your nose is in what doctors call the danger triangle of your face. That’s the area between your eyebrows and upper lip. Veins in this area are connected to your brain. If you…

  Read More

 28. How old do you have to be to get your nose pierced?

  Jul 15, 23 10:19 AM

  In most parts of the UK, there is no legal age restriction for piercings in the ears, nose, lips, tongue, or navel. However, there are some exceptions, such as a new law in Wales that prohibits pierci…

  Read More

 29. How to remove nose ring?

  Jul 13, 23 01:56 AM

  nosering11
  How to remove nose ring? Here are some steps you can follow to remove your nose ring.

  Read More

 30. Swimming Nose Piercing FAQ - Read the Answers

  Jul 12, 23 08:52 AM

  nose-piercings-faq.JPG
  Our Swimming nose piercing FAQ will help you find an answer to the most common and most pressing questions. Don't see what you need? Ask here.

  Read More

 31. Nipple piercing 🙈

  Jul 04, 23 10:08 PM

  Pierced nipples
  I pierced my both nipples at home with needle and attached with chain

  Read More

 32. Nipples piercing 🙈

  Jul 04, 23 10:06 PM

  Nipples piercing
  I pierced my both nipples at home with needle and attached with chain.

  Read More

 33. Nose piercing slave

  Jul 04, 23 10:05 PM

  Hi i like nose piercing but i am a boy so i can't ask my mom to pierce my nose I waited for my marriage at my first night my wife asked me what ever wish

  Read More

 34. Le piercing de nez : tout ce qu’il faut savoir

  May 15, 23 08:09 AM

  Nose-piercing-close-up
  Le piercing de nez est une forme de modification corporelle qui consiste à percer la peau ou le cartilage du nez pour y insérer un bijou. Il existe différents types de piercing de nez, selon l’emplace…

  Read More

 35. Nasenpiercings: Alles, was Sie wissen müssen

  May 15, 23 07:26 AM

  Nose-piercing-close-up
  Nasenpiercings sind eine beliebte Form des Körperschmucks, die verschiedene Teile der Nase durchstechen können. Sie können Ihren Look aufwerten, Ihre Persönlichkeit ausdrücken und Ihre kulturelle Iden…

  Read More

 36. Hoop Nose Piercing: Everything You Need to Know

  May 13, 23 11:04 AM

  Nose-piercing-close-up
  A hoop nose piercing is a type of nose piercing that involves inserting a circular ring through the nostril, the septum, or other parts of the nose.

  Read More

 37. Cute nose studs

  May 12, 23 11:05 PM

  I am more interested in nose piercing

  Read More

 38. Double Nose Piercing

  May 12, 23 11:58 AM

  SeptumRing
  Double nose piercing is a fun and fashionable way to spice up your look and express yourself.

  Read More

 39. Double Nose Ring

  May 12, 23 11:20 AM

  DoubleNosering
  A double nose ring is a combination of any two types of nose piercings that can create a unique and eye-catching look, but requires proper care and consideration before and after getting it.

  Read More

 40. Septum Piercing - Are septum rings more dramatic?

  May 12, 23 10:59 AM

  SeptumRing
  Septum Piercing - Most people consider septum piercings to be a little more daring than just a gem adorning the nostril. A few things to keep in mind.

  Read More

 41. Gold Nose Ring: A Guide to Choosing and Wearing One

  May 12, 23 10:56 AM

  GoldNose-piercing-close-up2
  In this article, we will provide you with a guide to choosing and wearing a gold nose ring. We will also give you some tips on how to find the best gold nose ring for you and how to take care of it.

  Read More

 42. Discover New Ideas for Triple Nose Piercing!

  May 12, 23 10:40 AM

  triplenosestuds.PNG
  Looking for something new in nose piercing? How about a triple Nose Piercing? Here are various types of triple nostril piercing to inspire you. Read more!

  Read More

 43. Cute nose studs

  May 12, 23 10:38 AM

  I am more interested in nose piercing

  Read More

 44. Nose Piercing Men

  May 11, 23 10:47 AM

  There are several types of nose piercing men, each with its own style and appeal. Here are some of the most common ones

  Read More

 45. nose piercing bump

  May 10, 23 09:09 AM

  nose piercing bump

  Read More

 46. how to change nose ring

  May 09, 23 10:40 AM

  blacknoseringgirl3.PNG
  The article provides a step-by-step guide on how to change nose ring for different types of piercings, with tips on how to choose and care for the jewelry.

  Read More

 47. Celebrity Nose Piercings: Who Rocks the Look!

  May 09, 23 09:47 AM

  mileycyrus
  The article showcases some of the Celebrity Nose Piercings and how they rock the look with different types of jewelry and styles.

  Read More

 48. Cost of a Nose Piercing

  May 09, 23 04:13 AM

  nose-piercings-faq.JPG
  The cost of a nose piercing depends on several factors such as

  Read More

 49. Double Nose Piercings A Complete Guide

  May 09, 23 03:48 AM

  double1.PNG
  Two holes are pierced in one or both nostrils as part of a double nose piercings. There are various forms of double nose piercing, including

  Read More

 50. Nose Piercing Signs of Infection

  May 06, 23 11:25 PM

  sexygirlnosering.jpg
  You can expect nose piercing signs of infection to resemble any other kind of body piercing infection.

  Read More

 51. Can I Use Nose Piercing Numbing Cream Before a Nose Piercing?

  May 05, 23 04:24 AM

  Find out if it's safe to use numbing cream inside your nose before a nose piercing. Learn about the risks, benefits & expert advice on nose piercing numbing cream.

  Read More

 52. My Nose Ring Is Stuck and It Is Embedded into My Nose

  Mar 26, 23 04:03 AM

  blackgirl2
  Is your nose ring stuck? Don't panic! Our experts at Nose-Piercings have shared effective ways to remove a stuck nose ring without causing any damage.

  Read More

 53. Where to Buy Nose Rings | Nose Piercing Chicago

  Mar 26, 23 03:59 AM

  where-to-buy-nose-rings.JPG
  Looking for the perfect nose ring? Check out our guide to the best shops for nose piercings in Chicago. From trendy studs to unique designs. Shop now!

  Read More

 54. Common Nose Piercing Retainer Questions

  Mar 26, 23 03:54 AM

  il_794xN.1855154520_3iot.jpg
  Looking for a way to hide your nose piercing? Our nose piercing retainers are perfect for covering your piercing while still allowing it to heal. Shop now!

  Read More

 55. Nose piercing infection treatment options

  Mar 26, 23 03:52 AM

  Learn about the causes, symptoms, and prevention of nose piercing infections. Get effective treatment options to prevent complications. Read for more information!

  Read More

 56. Best Slash Nose Ring for Healing Tips

  Mar 26, 23 03:51 AM

  blacknoseringgirl3.PNG
  You can reduce the healing time for your new nose piercing by following our best Slash Nose Ring healing tips. Learn what to do ahead of time after the piercing.

  Read More

 57. How to Care for Nose Piercings | Nostril Piercing Aftercare

  Mar 26, 23 03:46 AM

  Indian-actress-with-nose-piercings
  Discover the best nose piercing care tips for healing & cleaning. Our guide provides proper nostril piercing aftercare to keep your nose piercing healthy.

  Read More

 58. Multifunction Multipurpose Foldable Cart, Trolley, Stroller

  Feb 22, 23 03:23 AM

  Design, Development and Mass Production of Multifunction Multipurpose Foldable Cart, Trolley, Stroller

  Read More

 59. Outdoor Payment Terminal for Petrol Stations

  Feb 08, 23 11:06 AM

  POSTerminal.jpg
  With many customers choosing outdoor payment terminal for petrol stations over human contact-based transactions, outdoor payment terminal for petrol stations are becoming more and more popular with co…

  Read More

 60. Unattended Payment Terminal for Gas Station

  Feb 08, 23 04:16 AM

  POSTerminal.jpg
  Unattended Payment Terminal for Gas Station are getting well-liked among customers as more and more people opt for these devices over human contact-based transactions. According to study, embracing se…

  Read More

 61. Outdoor Payment Terminal OPT in Malaysia

  Feb 07, 23 08:39 AM

  OPT.JPG
  Outdoor Payment Terminal OPT in Malaysia is expected to expand significantly over the coming years as a result of increased adoption of the payment infrastructure, EMV standards, and a shift away from…

  Read More

 62. I got my nose pierced yeeeee

  Jan 28, 23 10:49 PM

  I was very interested in body modifications I've got my nose pierced when I was in 9or8th may be after seeing my best friend who got her nose pierced with

  Read More

 63. Boy with nose stud (wiza)2022

  Jan 28, 23 10:47 PM

  Hello everyone I'm a boy I liked nose piercings and other body modification i was very passionate about the piercings i was always attracted to nose rings,pins

  Read More

 64. Good

  Nov 25, 22 10:57 PM

  Good and informative site

  Read More

Sponsored Pages